Radin Efsanesi || Yorum


Bu kitabı nasıl anlatsam bilemiyorum. Ben de bir iz bıraktığı ve yüreğime dokunduğunu söyleyebilirim. Okuyan herkese farklı bir bakış açısı kazandıracak ve okuyan herkesin kendinden bir parça bulacağı bir hikayesi var Radin Efsanesi'nin..


Şiirsel anlatımı ile çokça altı çizili yerleri olduğunu söyleyebilirim. Ceylin, ateist bir ailenin tek kızıdır. Bir gün bir rüya görür ve bu rüya ile hayatı değişir. Rüyasında ruh eşini görmüştür. Başta buna bir anlam veremese de hatta saçma bulsa da yolları ruh eşi ile buluşur. Radin Ruler.. Ceylin'in ruhu, kalbi, yol göstereni diyebiliriz. Birbirlerini deli gibi seven bu iki aşık'ın önünde bir engel vardır. Ceylin'in ailesi Radin ile birlikte olmalarına karşıdırlar. Çünkü Radin Müslüman iken onların Ateist olması Ceylin'in babasını çileden çıkarır. Kamer Bey biricik tek kızını bir Müslüman'a vermek istemezken Ceylin'in Radin'e olan sevgisi gün geçtikçe büyümektedir.
Radin ona doğru bildiği her şeyi anlatırken Ceylin yenilendiğini hisseder. Alkolü ve sigarayı bırakır. Allah'a yönelir. Ve hem "Gerçek Aşk"la hem de "İlahi Aşk"la tanışır. Radin ve Ceylin hayalleri uğruna yaşayıp birbirlerinin hayatlarını paylaşırken Radin esrarengiz bir şekilde kaybolur.

Başta Ceylin buna bir anlam veremese de gün geçtikçe umutları tükenmektedir. Kimse Radin'e dair bir iz bulamaz. Günler, aylar geçer ve herkes Radin'in öldüğünü kabullenir. Ama Ceylin bunu kabullenmez.. İçinde bir umut hala tek aşkının yaşadığını söylemektedir.

Ceylin bir ruh gibi ortalıkta dolanırken rüyalar görmeye başlar ve bu rüyalar aracılığıyla da doğru yolu bulmaya adım adım yaklaşır. Ceylin, Radin ile anılarını paylaştıkları o çok sevdiği ormana gider ve birden her şey kararır..

Hayat onun için bitmiştir. Yoksa hayat daha yeni mi başlıyor? Yoksa her şey bir rüya mıdır? Bunun cevabı ise satırlarda.. Farklı bir kurgusu olduğunu düşünüyorum. Karakterlerin hissettikleri, yaşadıkları ve anlatımıyla bambaşkaydı benim için.. 
Yüreğimin burkulduğu, gözlerimin dolu dolu olduğu kısımlar olduğu doğrudur. Kitabı okuduğumda rüyalara artık daha farklı gözlerle bakmam gerektiğine karar verdim. İçinizi burkacak, sizi farklı bir yolculuğa çıkartacak bir kitap Radin Efsanesi.. Bir insanın doğru yolu ve aşkı bulma serüveni..

Kitabın son sayfasını çevirdiğimde ve kitap bittiğinde etrafıma dolu gözlerle baktığımı söyleyebilirim. İçimde hüngür hüngür ağlama isteği oluştuğunu da söyleyebilirim. Radin Efsanesi üzerimde böyle bir etki yarattı. Yaktı, yıktı, darma duman etti beni.. Farklı bir bakış açısı kazanacağınızı düşündüğüm için Radin Efsanesi okumayanlara ya da merak edenlere tavsiyemdir :)

Pinterest shareGoogle Plus share

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI